Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar Oldu? 2023 Dul ve Yetim Maaşları

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükselmesinin ardından gözler dul ve yetim maaşlarına çevrildi. Dul ve yetim maaşı alanlar zam oranlarını araştırmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, en düşük emekli maaşınI yüzde 36,36 oranında arttırdı. Bu artışla birlikte dul ve yetim maaş ödemesi alanlarında hesaplarına yatacak tutarda da artışa gidildi. Peki, dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? 2023 yılında ne kadar ödenecek? İşte detaylar.

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükselmesinin ardından dul ve yetim aylığı arttı.

En düşük emekli maaşı alt sınırı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükselmesinin sonucunda en düşük sınırdan dul ve yetim aylığı maaşı alanların aylıkları yüzde 36,36 oranında arttı.

Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu?

Ölen sigortalıdan dolayı dul veya yetim aylığı alanlar, bu artıştan hisseleri oranında yararlanacak. Vefat eden sigortalı çalışanın dul eşine yüzde 50 oranında aylık bağlanırken, sigortalının çocuğu yoksa ve eşine kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ya da aylık bağlanmamışsa yüzde 75’i oranında ölüm aylığı bağlanıyor. 

Örneğin düşük sınırdan emekli maaşı alan sigortalının eşi zamdan önce 2 bin 250 TL ödeme alırken artış sonrası 3.750 TL ödeme alacak. Yüzde 75 hissesi olanlara ise 5 bin 625 liradan daha az ödenmeyecek.

Dul ve yetim maaşları nisan ayında zamlı mı yatacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘2023 yılı nisan ayı ödeme döneminden itibaren dosya bazında ödenen aylıklar 7 bin 500 TL olarak ödenecek ve 8,8 milyon emeklimiz bu düzenlemeden yararlanacaktır.’ denildi. Bu doğrultuda En düşük emekli aylığından dul ve yetim aylığı alanların nisan ayında maaşlarını zamlı alması bekleniyor.

Ölüm aylığı kimlere bağlanır?

Ölüm aylığı, ölen sigortalının; eşine, çocuklarına, anne ve babasına bağlanır. 4(a) (SSK) ve 4(b) (BAĞ-KUR) kapsamındaki ölüm aylığı bağlama işlemleri için sigortalının dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerimize Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi ile müracaat edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir