Özel’den ‘Erdoğan-Gül formülü’ yanıtı: Tövbe estağfurullah, bula bula formüle bak

Seçimin kaybedilmesinin ardından CHP’deki değişim tartışmaları ve arayışları sürüyor.

Değişim çağrısı yapan isimlerden CHP Meclis Grup Başkanı Özgür Özel, Halk TV canlı yayınına katıldı.

Bengü Şap Babaeker, Özel’e “Bu değişimde bir Erdoğan-Gül formülü mü gündemde? Çünkü şu konuşuluyor Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığın aday olacak, kazanacak ve belediye meclisini de CHP alacak. Ama o döneme kadar seçimden önce yapılmış bir kurultayda Özgür Özel Genel Başkan olacak, yerel seçimden sonra Ekrem İmamoğlu partinin başına geçecek ya da Cumhurbaşkanı olacak. Böyle bir şey var mı?” sorusunu yöneltti.

Gülerek, “Tövbe estağfurullah, bula bula formüle bak” diyen Özel, “Kesin bir dille reddediyorum. Böyle bir şey yok” yanıtını verdi.

Böyle bir formülün seçimi seçmene karşı suç olacağını belirten Özel, şunları söyledi:

‘DEMOKRASİ BÖYLE BİR ŞEY DEĞİL’

“Bir kere hadi Özgür Özel kafayı yemiş, Ekrem İmamoğlu kafayı yemiş… Şöyle bir şey olabilir mi, biz yerel seçimde, seçmene diyeceğiz ki, Tayyip Erdoğan’a yaptıkları gibi, sen oyu birine vereceksin, kimin yöneteceğine o birisi karar verecek, öyle bir şey yok. Demokrasi böyle bir değil. Sürecin bir yerinde cumhurbaşkanlığı adayı olur, bilmem ne o başka bir şey. Seçmen oyunu ne diye veriyor, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı için. O seçilecek, seçildikten sonra bu görevi birine bırakacak, o başkanı bir maceraya yelken açacak, böyle bir şey yok!”

‘SEÇMENDEN OY ALIP ŞEHRİ BAŞKA BİRİNE YÖNETTİRMEYİ REDDEDİYORUM’

“Ekrem Bey, genel başkan adayı olmayı düşünüyorsa açıkça adayım der, üyeyle, delegeyle paylaşır, ikna ederse genel başkan olur ve orada devam eder. Kararı belediye başkanlığı ise oraya talebini açar, o seçimi kazanır, belediye meclisinde çoğunluğu olsun ya da olmasın İstanbul’a verdiği sözü tutar, o şehri yönetir. Sonra günü geldiğinde bir başka seçim geldiğinde cumhurbaşkanlığı adaylığı olursa orada yine seçmenin önüne çıkıyorsun, uygun görürse o göreve geçiyorsun. Ama seçmenden oyu başka bir şey için alıp, şehri kendi seçeceği başka birine yönettirmek bunu kesin bir dille reddediyorum.”

‘BİNALİ YILDIRIM’IN ADAYLIĞINDA NASIL KARŞI ÇIKTIYSAM BINA DA KARŞI ÇIKARIM’

“Bu formül bir kere demokratik açıdan seçmene karşı muvazzadır. Bu suçun ne Ekrem Bey ne Özgür Özel ne de herhangi bir CHP’li tarafı olamaz. Bunu Binali Yıldırım denemişti. Meclis Başkanlığını bırakmadan İstanbul adaylığında. O gün ona nasıl karşı çıktıysam, bugün de buna karşı çıkarım.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir