Erdoğan Duyurmuştu: Yarın Başlıyor, İki Yıl Geri Ödenmeyecek!

Başvuru şartları arasında, evlilik kredisi almak isteyen çiftlerin 18-29 yaş aralığında olması ve gelir toplamının brüt 2 asgari ücreti aşmaması bulunuyor. Evlilik kredisi başvuru yapacak gençlerin ayrıca Evlilik Öncesi Eğitim Programı’na katılmaları gerekiyor. Program, evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlere evlilik hayatlarına hazırlık için eğitim veriyor.

Ayrıca, Aile ve Gençlik Fonu’ndan yararlanmak isteyen gençlerin resmi nikahlarını en az 2 ay, en fazla 6 ay önce yapmış olmaları gerekiyor. Başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesi www.aile.gov.tr adresinden veya e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Evlilik kredisi, kamu bankaları başta olmak üzere programı desteklemek isteyen bankalar aracılığıyla ödenecek. Kredi, 48 ay vadeli, faizsiz ve 150 bin lira tutarında olup, ilk 2 yıl geri ödemesiz olarak uygulanacak. Pilot bölge olarak, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen yerler belirlenmiştir. İlk etapta Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki gençler bu fondan yararlanabilecekler. Aile ve Gençlik Fonu, pilot bölgedeki uygulamadan sonra tüm Türkiye’ye yayılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada, Aile ve Gençlik Fonu için başvuruların başlayacağını duyurmuştu. Fonun amacı, aile müessesesini desteklemek, güçlendirmek, gençleri sosyal risklere karşı korumak ve gelişimlerine ile girişimlerine destek sağlamak olarak belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir